Jestem wzruszony.

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: śro 21 marca 2007. Tagi: Budowa,

Jestem wzruszony. Jak ta ziemia gliniasta o udźwigu 30kg/cm2, czy może tylko 3kg? Wzruszenie mięsza mi w rozumie. I tak od wczoraj.

Albowiem wczoraj nastąpiła ta wielka chwila. Dom nasz, długo, bo długo, ale zaczął się wreszcie budować. I oby kiedyś skończył się budować. Enter.

Przebywanie na placu budowy …

Czytaj dalej »


Fundamentalizm postępuje.

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: pon 19 marca 2007. Tagi: Budowa,

W piątek 2007-03-16 silna grupa silnych facetów dokonała wielkiego dzieła w postaci wykopu pod ławę fundamentową.

Wykop już
gotowy.

Dokładność - jak to przy takich robotach. Mnie z obliczeń wyszło, że na wylanie ławy i podstawy stopy komina będę potrzebował 6,8m3 betonu. Zamówiłem 7m3. Powinno się udać.

I znowu wyszło, że budowa to …

Czytaj dalej »


Przebijamy górne warstwy atmosfery (z przygodami).

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: czw 15 marca 2007. Tagi: Budowa,

Jak streścić cały tydzień w kilku słowach? Wydarzenia pędzą jedne po drugich, coś się wali, ale nie ma czasu podpierać. Improwizujemy, realizujemy plan i cały czas trwa technologiczna burza mózgów. A ja obdzwaniam hurtownie.

Do tartaku powędrowało kolejne -naście tysięcy złotych za drewno. Struganie już się zaczyna. Oby się wyrobili …

Czytaj dalej »


Przyspieszenie do pierwszej kosmicznej.

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: śro 07 marca 2007. Tagi: Budowa,

Przedsięwzięcie budowy domu nabiera przyspieszenia i rozmachu. Nagle, zamiast zajmować się dzieleniem włosa na czworo, planowaniem, przestawianiem ścianek na papierze, trzeba zacząć na serio zamawiać towary i usługi.

I tak:

  1. Telefon do tartaku, jak tam drewno, może pieniążków podesłać? A, dziękuję dobrze, pieniążki też się przydadzą, nie ma problemu.
  2. Bardzo …

Czytaj dalej »


Ze startu machiny relacji ciąg dalszy.

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: pon 05 marca 2007. Tagi: Budowa,

W niedzielę oprócz kopania drzewek zajmowaliśmy się rozmowami z wykonawcami fundamentów.

Pierwszy pojawił się przed południem. Popatrzył, pogadał, wiedział lepiej, jak należy zrobić fundament, pomimo dokumentów. A w ogóle, to zainteresowany był tylko robieniem robót betoniarsko-murarskich, a resztę powinniśmy zrobić we własnym zakresie. A poza tym, to nie wiedział, czy …

Czytaj dalej »


Ruszyła machina budowlana

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: nie 04 marca 2007. Tagi: Budowa,

Podsumowanie weekendu - zaczęliśmy prace stricte budowlane. Dokonaliśmy pierwszych zakupów materiałów i trzymaliśmy w rękach różne ciężkie narzędzia. I nie zawahaliśmy się ich użyć!

W sobotę około 8:00 wyruszyliśmy do Castoramy, gdzie dokonaliśmy skromnych zakupów - jakieś gniazdo trójfazowe z wtykiem, dwa komplety rękawic roboczych itp. Następny przystanek - odbiór przyczepy, która …

Czytaj dalej »


Obracamy komin.

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: sob 24 lutego 2007. Tagi: Budowa,

Okazuje się, że do samego końca nie będziemy wiedzieć, w czym zamieszkamy.

A było to tak: we czwartek, podczas konferencji z moim Ojcem (jest w tym przedsięwzięciu Głównym Technologiem) nagle rzuciłem pod wpływem jego wykładu o problemach z potencjalnymi kolizjami instalacji, że może by tak obrócić komin o 90 stopni …

Czytaj dalej »


Projekt budowlany - piszą to przedszkolaki.

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: śro 21 lutego 2007. Tagi: Budowa,

Niech się bogowie ulitują nad moim projektantem. Ale nie zobaczy pieniędzy, zanim nie wywiąże się - i to śpiewająco - ze wszystkich zobowiązań umownych.

Obejrzałem dziś "gotowy" projekt w formie projektu budowlanego, czyli nie tylko rysunki, ale też przeróżne przemądre zdania, opisy, informacja BIOZ(plan Bezpieczeństwa I Ochrony Zdrowia) i projekt zagospodarowania …

Czytaj dalej »


Projekt indywidualny - never ending story!

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: śro 21 lutego 2007. Tagi: Budowa,

Faktem jest, iż poprawiać można w nieskończoność. W końcu kiedyś ten dom trzeba zbudować, a później w nim mieszkać. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby wszystko gut chodziło.

Patrząc z punktu widzenia wykonawcy projektu rozumiem, że klient jest niezdecydowany, chciałby tę ściankę przesunąć o 2cm, a tutaj nie podoba mu …

Czytaj dalej »


Konflikt projektanta z klientem.

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: śro 21 lutego 2007. Tagi: Budowa,

Kiedy kupujesz projekt gotowy, pozostaje Ci do zrobienia PZP(Projekt Zagospodarowania Przestrzennego) i adaptacja. Inaczej się rzeczy mają z projektem indywidualnym.

Otwiera się tu pole do dyskusji, która i tak toczy się na różnych forach budowlanych i w prasie. Jakie są powinności projektanta?

Zdaniem architektów, projektant, jeżeli w umowie stoi …

Czytaj dalej »


Wleźliśmy w łapy bankierom...

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: śro 21 lutego 2007. Tagi: Budowa,

Od wczoraj rana moje konto napuchło pieniędzmi. Pierwsza transza kredytu wpłynęła i zdechł pies - teraz już trudno się będzie wycofać.

Sami podpisaliśmy ten cyrograf. Sami wleźliśmy w łapy bankierom. Zawarliśmy związek trwalszy niż małżeństwo. W każdym razie w dzisiejszych czasach.

Wiecie, skąd się wzięło słowo "bank"? Od włoskiego słowa "banca …

Czytaj dalej »


A kredytu nie ma i nie ma...

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: śro 14 lutego 2007. Tagi: Budowa,

Dziś podpisywałem z Matką jakieś dokumenty, które do sądu i urzędu skarbowego złożyłem ja, a powinna moja Matka. Bez tego nic.

Podpisaliśmy co trzeba. Pani z banku powiedziała: "No, to uruchamiamy transzę." Ale nie, nie ma tak łatwo. Późnym popołudniem zadzwoniła, że jeszcze znaleźli jakieś potknięcia autora umowy. W powtórzonym …

Czytaj dalej »


Kredyt się opóźnia.

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: wto 13 lutego 2007. Tagi: Budowa,

Ludzie są tylko ludźmi. Wygląda na to, że nie da się załatwić tak banalnej sprawy, jak głupie kilkaset tysięcy zetów gładko i przyjemnie.

Dzisiaj okazało się, że to nie ja powinienem składać do sądu i urzędu skarbowego dokumentów, tylko właściciel nieruchomości, na której ustanowiono zabezpieczenie. Dopóki papierki nie zostaną poprawione …

Czytaj dalej »


Jak uzyskać pozwolenie na budowę - może trochę szybciej.

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: pią 09 lutego 2007. Tagi: Budowa,

Informacja ta związana jest z Urzędem Powiatu Piaseczyńskiego. Nie mam pewności, że ten tryb będzie działał tak samo dobrze w każdym powiecie.

Wiele tu zależy od decyzji Naczelnika Wydziału Architektury, gdyż bez jego zgody przyspieszonego trybu uprawomocnienia decyzji nie da się rozpocząć.

Na czym polega przyspieszony tryb uprawomocnienia decyzji o …

Czytaj dalej »


Mamy kredyt.

Autor: flamenco108 w Blog budowy domu Data: śro 07 lutego 2007. Tagi: Budowa,

*Cały wczorajszy dzień roboczy upłynął mi na peregrynacji po mieście od urzędu do sądu i innego urzędu. A wszystko to w celu skompletowania pieczątek, żeby wypełnić warunki udzielenia kredytu na budowę domu.*

Najpierw odstawiliśmy starszą z młodszych do babci, a z najmłodszą, czterotygodniową larwą udaliśmy się do Goldenegg na Pańskiej …

Czytaj dalej »